1. Pred nákupom si spravte zoznam potravín, ktoré skutočne potrebujete
Plytvanie potravinami je naozaj obrovský, globálny problém. Štatistiky ukazujú, že ročne vyhodíme až 1.3 miliardy ton jedla2, pre lepšiu predstavu, na ploche veľkej ako Čína sa tak dopestuje jedlo, ktoré sa nikdy nezje, ale vyhodí.3 Ak chcete nakupovať ekologicky, výrazne vám vie pomôcť nákupný zoznam. Vďaka nákupnému zoznamu viete znížiť plytvanie potravinami vo vašej domácnosti a jednoduchšie spravíte udržateľný nákup. Môžete si napríklad naplánovať jedlo na týždeň, spísať si ingrediencie na nákupný zoznam a potom už len nakupovať to, čo skutočne v nasledujúci týždeň využijete. Práve nákupný zoznam môže pomôcť znížiť plytvanie potravinami, pretože nebudete kupovať veci, ktoré pri varení nepoužijete. Okrem toho vám správne napísaný nákupný zoznam určite ušetrí aj čas, pretože nebudete musieť tráviť čas blúdením po obchode a snažiť sa spomenúť si, čo potrebujete. Nákupný zoznam šetrí aj peniaze, je totiž menej pravdepodobné, že budete nakupovať očami a budete robiť impulzívne rozhodnutia.
2. Vrecko zo záclon alebo textilu majte vždy poruke
Ak chcete nakupovať potraviny ekologicky, pred nákupom potravín si vezmite so sebou aj vlastnú látkovú tašku, nech nemusíte kupovať na poslednú chvíľu igelitku v obchode. Látkovú tašku môžete použiť opakovane a aj vďaka nej znížite množstvo plastového odpadu, ktorý vzniká pri nakupovaní potravín. Okrem toho si nezabudnite vziať do obchodu aj textilné vrecko na zeleninu či ovocie, vyrobené zvyknú byť aj zo záclon. Používanie vlastného vrecka na zeleninu alebo ovocie pomáha znižovať množstvo jednorazových plastových sáčkov ktoré neskôr končia na skládkach a v oceánoch. Plastovým sáčkom, ktoré sú v obchode stále bežné môže trvať stovky rokov, kým sa rozložia.
3. Skúste siahnuť po kompostovateľných, či zrecyklovaných obaloch
Pri nákupe potravín si vyberajte ekologickejšie produkty s menším množstvom obalov. Vyberajte si v obchode buď produkty, ktoré sú bez obalu alebo majú aspoň obaly, ktoré možno ľahko recyklovať alebo kompostovať. Ak nenájdete ekologické produkty s kompostovateľnými či zrecyklovateľnými obalmi, tak skúste hľadať aspoň produkty s obalmi vyrobenými z udržateľných materiálov, ako je kartón alebo sklo.
4. Ak sa dá, nakupujte lokálne potraviny
Potraviny k nám často precestujú obrovskú diaľku. Ak chcete spraviť nákup potravín s ohľadom na našu planétu, tak jednoznačne častejšie kupujte produkty od miestnych alebo lokálnych farmárov. Nákupom lokálnych produktov znižujete uhlíkovú stopu potravín spojenú s prepravou a distribúciou. Je to preto lebo lokálne produkty nemusia cestovať tak ďaleko, aby sa dostali k spotrebiteľom, čím sa znižujú emisie skleníkových plynov. Okrem toho že sú lokálne produkty ekologické, majú aj ďalšiu výhodu, často sú čerstvé a v lepšej kvalite. Skúste preto hľadať štítky s označením, že bol produkt vyrobený alebo vypestovaný lokálne.
5. Uprednostnite produkty s označením eko
Ekologické produkty sa pestujú bez použitia syntetických pesticídov a hnojív, ktoré môžu poškodiť životné prostredie. Skúste pri nákupe potravín zohľadniť aj výber organických produktov, organické produkty pomáhajú znižovať množstvo chemikálií používaných v poľnohospodárstve. Okrem toho mnoho eko-produktov je vyrobených z prírodných alebo organických materiálov, ktoré môžu byť pre vaše zdravie lepšie ako produkty, ktoré obsahujú syntetické chemikálie. Výber ekologickejšej verzie je dobré zohľadniť napríkad pri čistiacich prostriedkoch, či pri kozmetike.
6. Rastlinné potraviny majú menšiu environmentálnu záťaž
Ak sa dá, nakupujte aj potraviny, ktoré sú rastlinného pôvodu . Priemerný človek zje za život viac ako 7 000 zvierat. Živočíšna výroba však výrazne a negatívne ovplyvňuje zdravie našej planéty. Konzumácia rastlinnej stravy má menší vplyv na životné prostredie ako strava založená na živočíšnych produktoch. Vždy, keď je to možné, vyberte si rastlinné a teda ekologické náhrady produktov, ktoré máte radi.
7. Nezabudnite sledovať aj dátum spotreby
V našich košoch končí neuveriteľných 1.3 miliardy ton jedla ročne.4 Pri nákupe potravín preto sledujte aj dátum spotreby nech sa vám nestane že čoskoro v koši skončí váš obľúbený jogurt, či tvaroh. Sledovanie dátumov spotreby môže pomôcť znížiť plytvanie potravinami vo vašej domácnosti a ušetrí vám aj peniaze.
Ak budete postupovať podľa týchto tipov, môžete nakupovať udržateľne a znížiť svoj dopad na životné prostredie a zároveň získať potraviny, ktoré potrebujete.
Zdroje: