Zdravé trávenie s výživovou poradkyňou: Čo sú to probiotiká a aký majú význam v strave?

Možno ste nevedeli, ale v našom tráviacom trakte sa nachádza až okolo 2 kilogramov mikroorganizmov, pričom veľká časť je v hrubom čreve. Práve o týchto, pre zdravie nevyhnutných črevných baktériách, ktoré nazývame aj probiotiká, je najbližších niekoľko riadkov

Čo sú to probiotiká

Probiotiká sú mikroorganizmy ktoré sa nachádzajú v našom hrubom čreve. Ich hlavnou funkciou je stráviť a metabolizovať stráviteľnú vlákninu. Ich prítomnosť je nezastupiteľná nielen v trávení a metabolizovaní vlákniny a v kvalite trávenia, ale tiež vo všetkých aspektoch ľudského zdravia. A to hovoríme o prejavoch fyzických, ale aj psychických. V tejto oblasti prebieha mnoho výskumov a stále sa ukazuje na ich dôležitú rolu v našom organizme.

Prírodné zdroje probiotík

Najlepšími prirodzenými zdrojmi probiotík sú rôzne fermentované výrobky, ako napríklad:

  • Kefír,
  • Acidofilné mlieko (acídko),
  • Fermentovaná zelenina (kyslá kapusta, kyslé uhorky alebo kvasené zelenina).

Doplnok výživy a suplementácia

Často vo výživovej poradni s klientmi riešime, kedy je vhodná suplementácia probiotík. Pri niektorých zdravotných indikáciách je suplementácia probiotík naozaj dobrým krokom. Jednou z týchto zdravotných indikácii môže byť napríklad alergia na mliečnu bielkovinu – kazeín, kedy človek musí vyradiť akékoľvek formy fermentovaných mliečnych výrobkov. Ďalšími zdravotnými indikáciami môžu byť:

  • Syndróm dráždivého čreva,
  • Histamínová intolerancia,
  • Zvýšená priepustnosť čreva.

Kmene probiotík

Probiotiká sa často odporúčajú aj pri liečbe antibiotikami. V takomto prípade je dôležité dodržiavať časový rozostup po podaní antibiotík. Ak už siahneme na rôzne suplementy probiotík. Treba si na pár vecí dávať pozor. Prvou je množstvo a zastúpenie kmeňov týchto probiotických kultúr. Tých poznáme veľa, ale pri tomto sa držte zásady menej je niekedy viac, pretože niektoré kmene spolu nevychádzajú. Tie ktoré spolu vychádzajú a majú najlepšie benefity na ľudské zdravie, sú kmene Lactobacillus a Bifidobacterium. V týchto suplementoch by sme chceli nájsť okolo 20 miliárd baktérií.

Rôzne formy doplnkov

Druhou vecou, ktorú by sme mali sledovať, je forma, v akej si probiotiká kúpite. Najhoršia forma v ktorej si probiotiká môžete zakúpiť, je forma blistrov, kedy sú tieto probiotiká spečené a s najväčšou pravdepodobnosťou sa ani nedostanú do vášho hrubého čreva. Ďalšími sú formy probiotických nápojov. V týchto nápojoch môžeme probiotiká nachádzať naozaj v dostatočnom množstve, ale vždy musíme mať na pamäti, že na to, aby sa dostali do nášho hrubého čreva, musia prejsť tráviacim systémom.

Pri tomto prechode tráviacim traktom pôsobením rôznych tráviacich štiav dochádza k značnému úbytku týchto probiotických baktérií. Najlepšou formou môže byť forma tabletiek alebo prášku. Aj tu platí, že najlepšie formy suplementov probiotík nájdete v lekárni. A ešte lepšie, keď sa poradíte s lekárnikom.

Rozdiel medzi probiotikami, probiotikami a symbiotikami

Stále si treba uvedomovať, že probiotiká sú živé organizmy ktoré musíme kŕmiť. Probiotiká kŕmime prebiotikami a teda stráviteľnou vlákninu. O prebiotikách, teda vláknine, sme si síce už rozprávali v predošlom videu, ale pripomenieme vám niektoré zdroje. Je to:

  • Ovocie,
  • Zelenina (predovšetkým koreňová),
  • Zemiaky,
  • Celozrnné výrobky,
  • Strukoviny.

Stretnúť sa môžete aj s názvom symbiotiká. Symbiotikum je spojením probiotických baktérií a stráviteľnej vlákniny, čiže dva v jednom.

Predávkovanie probiotikami. Je to možné?

Jednou z otázok s ktorou sa stretávame vo výživovej poradni je aj to, či sa probiotikami dokážeme predávkovať. Odpoveďou je, že áno, predovšetkým pri suplementácii probiotikami sa nimi naozaj môžete predávkovať. Takéto predávkovanie sa môže prejaviť v hnačke, nadúvaním, plynatosťou alebo inými zdravotnými problémami.

Tráviace ťažkosti a rôzne iné zdravotné následky sledujeme aj pri nedostatku probiotík a preto sa starajte naozaj zodpovedne o váš črevný mikrobióm.

Produkty v článku

Obľúbené
Bezlepková vegan proteínová granola s čučoriedkami 350 g

9,90 €

Skladom

Bezlepková vegan proteínová granola s čučoriedkami 350 g

Obľúbené
Bezlepková vegan proteínová granola s jahodami a orechmi 350 g

9,90 €

Skladom

Bezlepková vegan proteínová granola s jahodami a orechmi 350 g

Autor článku:

Nikoleta Šimonová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Či už držíte nízkosacharidovú alebo bezlepkovú diétu, je nám jasné, že sa možno chcete klasickým obilným múkam čo najviac vyhýbať. Prospešnosť hladkej bielej múky pre ľudské zdravie je dnes veľmi diskutovanou témou. Čím ďalej viac ľudí sa prikláňa k jej obmedzeniu v rámci svojho jedálnička. To ale neznamená, že by sme mali s múkou skoncovať úplne! Práve naopak, múka sa dá vyrábať zo širokej škály plodín, ktorými môžeme podporiť rôzne aspekty nášho zdravia. Vyskúšajte napríklad kokosovú alebo mandľovú múku, ktoré obsahujú veľa "zdravých" tukov. Z ľanovej, konopnej a slnečnicovej múky dostanete zase veľa vlákniny a bielkovín. A ako tieto múky najlepšie použiť v kuchyni? Všetky dôležité informácie sa dozviete v tomto článku. 

Čítať viac
Kokos + Mango = láska

Kokos + Mango = láska

Keď sme začali pracovať na vývoji nového druhu granoly, bolo leto a vonku vysoké horúčavy. Možno práve to nás inšpirovalo k namixovaniu exotickej kombinácie z kokosu a sladkého manga, ktorá skvelo dopĺňa tradičné chute jahodovej a čučoriedkovej granoly. Po jednom súste lahodnej a energizujúcej chute kokosu a manga sa presuniete na dovolenku do tropického raja. Jednoducho sa zamilujete :) 

Čítať viac