Zdravé trávenie s výživovou poradkyňou: Rozpustná a nerozpustná vláknina v našom jedálničku

Dostatočný príjem vlákniny je jedným z najdôležitejších faktorov každého úspešného stravovacieho režimu. Na čo ale vlastne tá vláknina je a odkiaľ ju zobrať?

Rozpustná a nerozpustná vláknina

Základné delenie vlákniny je na rozpustnú (stráviteľnú) a nerozpustnú (nestráviteľnú). Nerozpustná vláknina prechádza našim tráviacim traktom v nezmenenej forme. Zabezpečuje správnu funkciu čriev a teda celkové zdravie nášho tráviaceho traktu. Je súčasťou prevencie pred mnohými ochoreniami, napríklad pre kolorektálnym karinómom. 

Zdroje nerozpustnej (nestráviteľnej vlákniny)

  • ovocie
  • zelenina
  • strukoviny
  • celozrnné výrobky
  • všetko, čo obsahuje šupky a obalové časti zrna

Stráviteľná vláknina sa naopak trávi, fermentuje v našich črevách pomocou našich mikroorganizmov. Toto je hlavný rozdiel medzi vlákninou rozpustnou a nerozpustnou. Keďže sa rozpustná vláknina trávi, obsahuje aj energetickú hodnotu. Táto vláknina má široké spektrum benefitov: znižuje krvný tlak, cholesterol, pomáha znižovať glykémiu - krvný cukor a je potravou pre náš črevný mikrobióm. Práve preto s nazýva prebiotikum (nie probiotikum).

Zdroje rozpustnej (stráviteľnej vlákniny)

  • ovocie
  • koreňová zelenina
  • strukoviny
  • zemiaky
  • celozrnné výrobky

Odporúčaný denný príjem vlákniny odporúčaný Svetovou Zdravotníckou Organizáciou (WHO) je 25 g - 35 g vlákniny, bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena. 

Vláknina ako doplnok výživy

Je častým javom, že ľudia majú nedostatok vlákniny v bežnej strave. V takýchto prípadoch je vhodná suplementácia. Najlepšími doplnkami výživy v tomto smere sú semená skorocelu indického, ktorý môžete poznať aj pod názvom psyllium. Ďalšou formou suplementu môže byť napríklad zelený (mladý) jačmeň alebo inulín, ktorý sa nachádza v čakanke. Všetky tieto formy sú vhodné na pravidelné suplementovanie, avšak dávajte si pozor na dávkovanie, pretože v týchto prípadoch môže hroziť aj predávkovanie, ktoré sa prejavuje zápchou a bolesťami v podbrúšku. Informácie o dávkovaní nájdete na etikete každého takéhoto doplnku výživy.

Produkty v článku

Obľúbené
Bezlepková vegan proteínová granola s čučoriedkami 350 g

9,90 €

Skladom

Bezlepková vegan proteínová granola s čučoriedkami 350 g

Obľúbené
Bezlepková vegan proteínová granola s jahodami a orechmi 350 g

9,90 €

Skladom

Bezlepková vegan proteínová granola s jahodami a orechmi 350 g

Autor článku:

Nikoleta Šimonová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Inšpirujte sa

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Zdravo a bez lepku s alternatívnymi múkami

Či už držíte nízkosacharidovú alebo bezlepkovú diétu, je nám jasné, že sa možno chcete klasickým obilným múkam čo najviac vyhýbať. Prospešnosť hladkej bielej múky pre ľudské zdravie je dnes veľmi diskutovanou témou. Čím ďalej viac ľudí sa prikláňa k jej obmedzeniu v rámci svojho jedálnička. To ale neznamená, že by sme mali s múkou skoncovať úplne! Práve naopak, múka sa dá vyrábať zo širokej škály plodín, ktorými môžeme podporiť rôzne aspekty nášho zdravia. Vyskúšajte napríklad kokosovú alebo mandľovú múku, ktoré obsahujú veľa "zdravých" tukov. Z ľanovej, konopnej a slnečnicovej múky dostanete zase veľa vlákniny a bielkovín. A ako tieto múky najlepšie použiť v kuchyni? Všetky dôležité informácie sa dozviete v tomto článku. 

Čítať viac
Kokos + Mango = láska

Kokos + Mango = láska

Keď sme začali pracovať na vývoji nového druhu granoly, bolo leto a vonku vysoké horúčavy. Možno práve to nás inšpirovalo k namixovaniu exotickej kombinácie z kokosu a sladkého manga, ktorá skvelo dopĺňa tradičné chute jahodovej a čučoriedkovej granoly. Po jednom súste lahodnej a energizujúcej chute kokosu a manga sa presuniete na dovolenku do tropického raja. Jednoducho sa zamilujete :) 

Čítať viac