Dostatočný príjem vlákniny je jedným z najdôležitejších faktorov každého úspešného stravovacieho režimu. Na čo ale vlastne tá vláknina je a odkiaľ ju zobrať?
Rozpustná a nerozpustná vláknina
Základné delenie vlákniny je na rozpustnú (stráviteľnú) a nerozpustnú (nestráviteľnú). Nerozpustná vláknina prechádza našim tráviacim traktom v nezmenenej forme. Zabezpečuje správnu funkciu čriev a teda celkové zdravie nášho tráviaceho traktu. Je súčasťou prevencie pred mnohými ochoreniami, napríklad pre kolorektálnym karinómom.
Zdroje nerozpustnej (nestráviteľnej vlákniny)
- ovocie
- zelenina
- strukoviny
- celozrnné výrobky
- všetko, čo obsahuje šupky a obalové časti zrna
Stráviteľná vláknina sa naopak trávi, fermentuje v našich črevách pomocou našich mikroorganizmov. Toto je hlavný rozdiel medzi vlákninou rozpustnou a nerozpustnou. Keďže sa rozpustná vláknina trávi, obsahuje aj energetickú hodnotu. Táto vláknina má široké spektrum benefitov: znižuje krvný tlak, cholesterol, pomáha znižovať glykémiu - krvný cukor a je potravou pre náš črevný mikrobióm. Práve preto s nazýva prebiotikum (nie probiotikum).
Zdroje rozpustnej (stráviteľnej vlákniny)
- ovocie
- koreňová zelenina
- strukoviny
- zemiaky
- celozrnné výrobky
Odporúčaný denný príjem vlákniny odporúčaný Svetovou Zdravotníckou Organizáciou (WHO) je 25 g - 35 g vlákniny, bez ohľadu na to, či ste muž alebo žena.
Vláknina ako doplnok výživy
Je častým javom, že ľudia majú nedostatok vlákniny v bežnej strave. V takýchto prípadoch je vhodná suplementácia. Najlepšími doplnkami výživy v tomto smere sú semená skorocelu indického, ktorý môžete poznať aj pod názvom psyllium. Ďalšou formou suplementu môže byť napríklad zelený (mladý) jačmeň alebo inulín, ktorý sa nachádza v čakanke. Všetky tieto formy sú vhodné na pravidelné suplementovanie, avšak dávajte si pozor na dávkovanie, pretože v týchto prípadoch môže hroziť aj predávkovanie, ktoré sa prejavuje zápchou a bolesťami v podbrúšku. Informácie o dávkovaní nájdete na etikete každého takéhoto doplnku výživy.